3300 Vibration Monitor System SYSTEM     

این مجموعه به منظور قرائت مقدار لرزش قسمتهای مختلف توربین و نمایش آن بر اساس استانداردهای موجود وکنترل مقدار لرزش توربین ها میباشد که در صورت لزوم با نمایش آلارم برای توجه اپراتور و یا در صورت لزوم صدورفرمان توقف برای توربین و همچنین دارای خروجی مجزا برای ثبت اطلاعات میزان لرزش در دستگاهای جانبی میباشد.
با توجه به برسی های انجام شده و بازدید های به عمل آمده در گذشته توسط کارشناسان شرکت صنایع راژمان پرداز و همچنین تجربه ساخت بردهای مشابه سیستم 7200 با تکنولوژِی روز اقدام به ساخت مجموعه کامل بردها و رک سیستم لرزش سری 3300 نموده است.لازم به ذکر است که طراحی و ساخت این مجموعه کاملا بومی بوده و از نظر ابعاد فیزیکی و عملکرد میدانی دقیقا مشابه نمونه اصلی میباشد واز نظر کیفیت قطعات وتست میدانی مورد تائید شرکت های ملی مناطق نفتخیز جنوب ، شرکت نفت و گاز آقاجاری و شرکت نفت و گاز مارون میباشد و این شرکت موفق به دریافت تائیدیه ساخت و عملکرد میدانی از شرکت های قید شده است ، که در ادامه پیوست خواهد شد.
همچنین با توجه به کارکرد میدانی چند ساله این مجموعه محصولات شرکت در شرایط جوی گرم در مناطق جنوب کشور از کیفیت قطعات و عملکرد میدانی محصولات ساخته شده اطمینان حاصل شده است و قابل رقابت با محصولات خارجی میباشد ، که در جهت رفع وابستگی کشور به واردات از خارج در شرایط فعلی و نیز جلوگیری از خروج ارز ، شرکت صنایع راژمان پرداز آماده همکاری برای ساخت کلیه سیستم های الکترونیکی و کنترلی میباشد.
در ادامه مشخصات سیستم لرزش سری 3300 طراحی و ساخت این شرکت طبق لیست زیرتوضیح داده شده است.
کلیه محصولات این شرکت دارای گارانتی یک ساله و خدمات پس از فروش ده ساله میباشد.

3300/05 Rack Interface Module

این مجموعه شامل بدنه اصلی که کاملا از جنس آلومینیوم میباشد و بعد از طراحی مطابق نمونه خارجی با استفاده از تکنولوژی لیزر برش خورده و قطعات آن در داخل شرکت اسمبل میشود و دارای بدنه محکم و غیر قابل خم شدن یا شکستگی میباشد.

دارای ریل های پلاستیکی جهت قرار گیری کارتها در فواصل مناسب مطابق با نمونه اصلی میباشد. درداخل آن بورد اصلی تعبیه شده است که دارای تعداد کانکتور مطابق با سفارش طراحی میشود.همه کارتهای خارجی و کارتهای ساخت این شرکت به راحتی در محل خود قرار گرفته و قابل تنظیم میباشند. ابعاد خارجی دقیقا مشابه نمونه خارجی میباشد وبه راحتی در محل قابل تعویض میباشد.با توجه به نوع سفارش رنگ بدنه بصورت آنادایز با ضخامت مناسب انجام میشود.

3300/12 AC Power Supply (110 Vac) 

این کارت مشابه نمونه اصلی با المانهای جدید طراحی و ساخته شده است و قابلیت تامین تغذیه های مجزا طبق زیراست.

ورودی این کارت از چند منبع متناوب که از ترانس داخل رک تامین میشود دارای مشخصات زیر میباشد.

خروجی های ترانس دارای جریانهای متفاوت میباشد که بوسیله رنگ سیمها قابل تفکیک میباشد.

 • Trans Input Voltage  95 ~ 125 Vac (Standard) OR  190 ~ 250  Vac   (Internal Barrier)
 • Trans Output Voltage Groupe A   2*12.5 Vac
 • Trans Output Voltage Groupe B   2*10.9 Vac
 • Trans Output Voltage Groupe C   2*10.5 Vac
 • Trans Output Voltage Groupe D   2*11 Vac
 • Trans Output Voltage Groupe E   2*20 Vac
 • Trans Output Voltage Groupe A   2*30 Vac

هسته و بدنه ترانس به منظور کاهش نویز جلوگیری از ایجاد شوک الکتریکی دارای لایه محا فظ (شیلد) میباشد.

درکارت تغذیه 12/3300 منابع ولتاژ بوسیله مدارات آنالوگ یا سوئیچینگ پیاده سازی شده است که به صورت کاملا

مجزا وبسته به نیاز مصرف سایر کارتها دارای مقدار جریانهای متفاوت به شرح زیر میباشد.

 • Output voltage are -VT , -7.5V ,  +7.5V , +VRL , +VRH , +5V , +5V Iso1,2 , +REF , -REF

نکته : ولتاژ خروجی  VT- با توجه به نوع سنسور ها قابل تغییر میباشد.

خروجی کارت فوق دارای دو زمین ایزوله میباشد که برای مدارات آنالوگ و دیجیتال در نظر گرفته شده است.کلیه خروجی های این کارت دارای حفاظت بار اضافه و حفا ظت اتصال کوتاه است که بصورت الکترونیکی طراحی شده است.بدنه فلزی کارت به منظور ارت مدارات آنالوگ در نظر گرفته شده است.

3300/14 DC Power Supply (24 Vdc)     

این کارت از نظر ابعاد فیزیکی مانند نمونه فوق میباشد و تفاوت عمده آن در طراحی مدارات داخلی آن با توجه به منبع ورودی        24      میباشد. ولتاژ های خروجی این کارت مطابق نمونه اصلی و کاملا ایزوله میباشند.

 • Output voltage are -VT , -7.5V ,  +7.5V , +VRL , +VRH , +5V , +5V Iso1,2 , +REF , -REF

     3300/03 System Monitor

 این کارت به منظور نمایش صحت کلیه ولتاژ های خروجی کارت منبع تغذیه بوسیله نمایشگرهای   LED   به ترتیب زیر است.

 • LD1 -7.5 V (-7.40 ~ -7.60) Test Point (TP 13)
 • LD2 -VT  -18V (-17.5 ~ -18.5)  OR  -24V (-23.5 ~ -24.2) Test Point (TP 11)
 • LD3 +5V (+4.95 ~ +5.05) Test Point (TP 12)
 • LD4 +VRH (+17.30 ~ +30.00) Test Point (TP 6)
 • LD5 +VRL (+8.00 ~ +15.70) Test Point (TP 7)
 • LD6 +7.5V (+7.40 ~ 7.60) Test Point (TP 10)
 • LD7 +REF (4.991 ~ 5.009) Test Point (TP 9)
 • Analog COM (TP 3)

کارت سیستم مانیتور علاوه بر نمایش صحت ولتاژها یک نمایشگر سبز و قرمز در جلوی پنل دارد که اگر تمام ولتاژهای خروجی منبع تغذیه صحیح باشند سبز رنگ سبز روشن میشود در غیر این صورت روشن نشده ومجموعه متوقف میشود تا رفع اشکال شود.

نمایشگر قرمز به منظور روشن شدن در زمان فعال شدن هریک از رله کارتهای اصلی به منزله وجود خطا درسیستم لرزش که نشان دهنده بالا رفتن مقدار فاصله گپ در توربین است ، که بعد از ملاحظه توسط اپراتور و رفع عیب میتوان بوسیله کلید ریست موجود در پنل این کارت خطا را برطرف نمود.

همچنین این کارت دارای خروجی های چهار گانه برای دیدن پالس ورودی های سیگنال میباشد. ونیز دارای ارتباط از دو نوع

RS-422 OR RS-232 میباشد ، که بوسیله جامپر قابل تنظیم در کارت ماژول ورودی تغذیه امکان پذیر است ومیتوان آنرا در هر حالت انتخاب یا غیر فعال نمود.

3300/16 Dual Vibration Monitor

این کارت اندازه گیری مقدار لرزش دوکاناله میباشد و به طور مداوم وضعیت ارتعاش شعاعی و متوسط شافت را به   صورت دو کانال مجزا از طریق برد رابط دریافت، اندازه گیری ، کنترل و نمایش میدهد.سیگنال موقعیت شکاف از دو پروب دریافت میشود وبعد از تقویت مقدار سیگنال ورودی بصورت مقدار آنالوگ وارد پردازنده شده وسپس با تبدیل شدن به دیجیتال در صفحه نمایشگر پنل جلوی کارت به صورت عددی و نمودار بدون تاخیر نمایش داده میشود.

از مزایای کارت ساخته شده این شرکت میتوان به سرعت نمایش مقدار لرزش بدون وقفه در نمایشگر و همچنین مقدار عددی دقیق آن اشاره نمود.با تنظیمات دقیق توسط المانهای قابل دسترس میتوان  مقدار دقیق فاصله گپ را در نمایشگرملاحظه نمود.

با توجه به یکپارچه شدن مدار سخت افزار کارت ساخت این شرکت و کاستن ازالمان های ان ، نسبت به نمونه اصلی راندمان بالاتری دارد وعیب یابی ان بسیار آسان تر است.همچنین میتوان نور زمینه صفخه نمایشسگر را با توجه به شرایط محیط بهره برداری تنظیم نمود.

در طراحی کارت فوق توسط این شرکت از قطعات الکترونیکی و پردازنده صنعتی وبا تحمل حرارتی بالا (تا 125 درجه سانتی گراد)استفاده شده است وهمه منابع تغذیه لازم برای مدارات مختلف به صورت ایزوله وتثبیت شده است ، در نتیجه دارای عمر مفید بالا میباشد. این کارت دارای تاییدیه کیفیت قطعات و عملکرد میدانی از شرکت های نفت و گاز میباشد.

از لحاظ ابعاد و مشخصات کاربری دقیقا مانند نمونه فابریک قدیمی میباشد.و به راحتی قابل جایگزینی با کارتهای قدیمی بوده و کلیه مراحل استفاده و تنظیمات مانند نمونه قدیمی میباشد.

 

3300/26 Dual Accelerometer RMS Monitor

مانیتور شتاب سنج دوتایی آرام کننده مطلق دستگاه یا RMS را اندازه گیری می کند. کانالهای مستقل نظارت بر ارتعاش توربین بصورت مداوم با استفاده از میانگین ریشه قابلیت تهویه و نمایش سیگنال مربع (RMS) ، ارتعاش ساختاری نسبت به فضای آزاد (لرزه ای) ، و دو مورد را فراهم می کند.این کارت بیش از 10،000 مورد ترکیب فیلترهای عبور بالا و پایین گذر را فراهم می کند. ترکیبات فیلتر میتواند با استفاده از جامپرهای های پلاگین به راحتی دراین  زمینه تغییر کنید.

مقدارفرکانس واکنش بدون فیلتر از2.7 هرتز تا 60 کیلوهرتز یا 3 دسی بل اسمی. و دامنه فرکانس با یکپارچه سازی میتواند از 10هرتز تا 60 کیلوهرتزباشد.این کارت برای کاربری از 4+ میلی آمپر تا 20+ میلی آمپر، 0 تا-10Vdc   یا+1  تا +5Vdc قابل برنامه ریزی است.ولتاژ یا جریان خروجی به منظور نظارت بر مقیاس کامل برنامه ریزی شده هستند. که برای هر کانال مجزا میباشد.و با اتصال کوتاه خروجی تثبیت کننده ، نمایش کاربری تحت تاثیر قرار نمیگیرد.سایر مشخصات کاربری و تنضیمات این کارت مانند نمونه قدیمی میباشد ، و به آسانی قابلیت جایگزینی از نظرفیزیکی و عملکرد با نمونه قدیمی می باشد.

 

3300/55 Dual Velocity Monitor

کارت مانیتور سرعت دوگانه 55/3300  دو کانال آنلاین نظارت برارتعاش توربین را به صورت مداوم فراهم می کند.

مانیتور مبدل های Velomitor ، سیستم های Velomitor با دمای بالا (HTVS) یا سرعت مبدل های Seismoprobe بدون نیاز به ماژول های رابط ورودی های یک یا دو را می پذیرد.

انعطاف پذیری در مانیتور سرعت دو گانه طراحی شده است. بسیاری از کاربردها قابل انتخاب هستند وگزینه ها ، مانند گزینه های فرکانس گوشه فیلتر با سرعت بالا و پایین ، به راحتی می توانند انجام شوند و در این زمینه با جامپرهای پلاگین برنامه ریزی شده است.

 این کارت قابلیت برنامه ریزی برای 4+ میلی آمپرتا +20 میلی آمپر، 0Vdc  تا -10Vdc  یا +1Vdc تا +5Vdc دارد.

برنامه ریزی تمام صفحه نمایش مانیتور برای خروجی های لحظه ای  متناسب هستند.توسط مدارهای اتصال کوتاه روی ضبط کننده خروجی ها ، عملکرد مانیتور بی تأثیر خواهد بود.هنگام روشن بودن یک LED سبز در هر کانال ، نشان دهنده شرایط ایده ال در مبدل و مسیربوده وآماده به کار است.وقتی LED  قرمز روشن باشد ، شرایط مناسب نیست LED سبز با فرکانس 1 هرتز چشمک میزند که ورودی سیگنال از مبدل یا قبل از آن قطع است. وچشمک زدن با فرکانس 5 هرتز نشانگر وجود خطا در مجموعه میباشد.دو LED  قرمز دیگر نشانگر وضعیت سرعت بالا یا پائین میباشد وقتی LED ها چشمک می زنند مانیتور در حالتTrip Multiply است.نمایش مقدار عددی سرعت دو کانال همراه با نمودار از یکی از مزایای کارت ساخته شده این شرکت میباشد.کلیه امکانات و قابلیت تنظیم برای دقت اندازه گیری ، نمایش مقدار در طراحی کارت 55/3300 توسط این شرکت از قطعات الکترونیکی و پردازنده صنعتی وبا تحمل حرارتی بالا (تا 125 درجه سانتی گراد) استفاده شده است وهمه منابع تغذیه لازم برای مدارات مختلف به صورت ایزوله وتثبیت شده است ، در نتیجه دارای عمر مفید بالا میباشد. راهنمای کلیه تنظیمات کاربری جلوی پنل وجامپرها و کلید های واقع در روی کارت ، روی برچسب کارت قید شده است و در صورت وجود هر گونه ابهام این شرکت آماده ارائه خدمات میباشد.

3300 Power Input Module (24Vdc) 

این کارت در پشت رک و اولین کارت میباشد و ترمینال اتصال تغذیه ورودی (110 یا 24) میباشد و دارای حفاظت افزایش جریان مصرفی ( فیوز)مجموعه رک میباشد. وهمچنین دارای پورتهای مختلف خروج اطلاعا ت از کارت سیستم مانیتور وارتباط با کامپیوتر یا سیستم لرزش 3300 دیگر ، اتصال اطلاعات  دینامیک ، ارتباط  مبدل های  صفحعه کلید های چهار گانه  ورله اصلی توقف مجموعه در برابر بروز خطاهای کارت منبع تغذیه میباشد.

این کارت در دو نوع مختلف نسبت به تغذیه ورودی 110 ولت متناوب همراه با ترانس یا 24 ولت مستقیم در این شرکت طراحی و ساخته شده است. و دارای بخش فیلتر از وحفاظت الکترونیکی در برابر افزایش احتمالی ولتاژورودی میباشد. کلیه مشخصات الکتریکی و ابعاد فیزیکی مشابه نمونه قدیمی میباشد و به راحتی قابل جایگزینی است.

3300 Power Filter Board

این کارت به منظور حفاظت تغذیه ورودی 24 ولت مستقیم در برابر افزایش احتمالی ولتاژو جریان مصرفی ورودی

به رک میباشد و جایگزین ترانس در نوع تغذیه متناوب میباشد.

این کارت مختص کارت تغذیه سری 14/3300  ودارای یک کانکتور میباشد که کارت تغذیه به ان متصل میشود.

 

3300 Signal Input Dual Relay Module

این کارت مشابه کارت قدیمی در دو نوع 2 و4 رله در این شرکت طراحی و ساخته شده است. و دارای مشخصات زیر میباشد. در مجموع دارای دو کانال مستقل برای ورود سیگنال لرزش از سنسورها میباشد. دارای دو خروجی رله ALERT & DANGER و ترمینال کنتاکتهای آنها به منظور فعال کردن آژیر الارم خطر ویا توقف توربین میباشد.

با توجه به مقدار لرزش توربین هریک از رله ها در زمان لازم عمل میکند.همچنین دارای ترمینال خروجی حامل اطلاعات کارت لرزش مربوطه به کامپیوتر یا هر نوع ثبات میباشد.برچسب راهنمای تنظیمات برای فعال یا غیر فعال بودن رله ها در پشت این کارت موجود میباشد.بیشترقطعات و رله های استفاده شده در این کارت توسط این شرکت از نوع نظامی میباشد.

 

در انتها دو برگ از تائیده های اخذ شده از محصولات مربوط به سیستم مانیتور لرزش 3300 قابل ملاحضه میباشد.